Akumulačné pece

Akumulačné pece môžu pozitívne prispieť k rodinnej atmosfére svojim sálavým teplom, prehriatymi stenami ku ktorým je radno sa pritúliť, ale aj zážitkom z ohňa, či ako estetický doplnok. Vyhrievanie sa pri peci má blahodarný účinok na ľudský organizmus, napríklad  pri prechladnutí, bolestiach chrbta, tráviacich ťažkostiach.

Sú vhodné predovšetkým do trvale obývaných domov, kde je možné pravidelné kúrenie, prípadne tam, kde je zabezpečené temperovanie domu. Slúžia ako hlavné, respektíve ako doplnkové vykurovanie. Ich výkon možno vhodne prispôsobiť požiadavkám nízkoenergetických aj pasívnych domov.

Charakterizuje ich nenáročná obsluha: prikladanie 1 až 2 krát za deň, pričom pec môže hriať po celý deň. K pohodlnosti obsluhy, resp. aj ku skvalitneniu priebehu horenia môže prispieť elektronická regulácia.

Sálavé teplo sa šíri po celom dome. Moderná konštrukcia  akumulačnej pece (tzv. hypokaustová pec) navyše umožňuje vykurovať priamym sálaním aj ďalšie miestnosti: napríklad na poschodí, či v priľahlých miestnostiach.